Paweł Kowalski ''Payek''

Od dzieciństwa pasjonowały mnie górskie wędrówki, początkowo te bliskie po Górach Świętokrzyskich. W szkole średniej zauroczyłem się Tatrami, przyszła też kolej na Alpy, Dolomity a nawet Afrykę i Atlas Wysoki.

To właśnie góry sprawiły, że 14 lat temu zacząłem uprawiać wspinaczkę sportową. Systematyczny trening i liczne wyjazdy wspinaczkowe powodują, że sukcesywnie poszerzam doświadczenie i zdobywam nowe umiejętności. Najczęściej wspinam się w polskich skałach: rejony Podkieleckie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kamieniec, Sokoliki , Przełom Białki, Rożnów, Hejszowina, Skałki Lądeckie no i oczywiście ulubione Tatry.

Miałem też przyjemność wspinaczki w kilkunastu europejskich rejonach: Alpy Francuskie, Dolomity, Cortina, Sperlonga, Ferentillo (Włochy), Hollental, Adlitzgraben, Zillertal (Austria), Słowacki Raj, Hradok (Słowacja), El Chorro (Hiszpania), Osp (Słowenia), Paklenica (Chorwacja).

Swą wspinaczkową pasję łączyłem ze szkolnymi obowiązkami. Podczas studiów na AWF w Warszawie napisałem i obroniłem pracę magisterską o tematyce "Filozofia I Ideologia Taternictwa Polskiego do 1939 roku". Obecnie pasję tą dzielę z pracą zawodową.

Jako instruktor Wspinaczki Sportowej AWF prowadzę kursy i szkolenia wspinaczkowe, sekcje wspinaczki sportowej, kursy do prac wysokościowych, imprezy integracyjne i plenerowe.

Obecnie zakwalifikowałem się i zdałem egzaminy wstępne na kurs doszkalający instruktorów sportu, organizowany przez Polski Związek Alpinistyczny.

Wykształcenie pedagogiczne, doświadczenie zawodowe i odpowiednie metody nauczania ułatwiają mi pracę z kursantami, dzięki czemu uzyskuję bardzo dobre wyniki nauczania z zachowaniem przyjemnej atmosfery w grupie.

Drugą dziedziną mojej pracy zawodowej są prace wysokościowe z zastosowaniem sprzętu alpinistycznego. Działalnością tą zajmuję się od 11 lat systematycznie rozszerzając zakres wykonywanych usług, które obecnie realizuję na terenie całej Polski.

Jestem związany z Świętokrzyskim Klubem Alpinistycznym (współzałożyciel, prezes, wiceprezes, instruktor klubowej sekcji wspinaczkowej). Z przyjemnością i zaangażowaniem podejmuję liczne działania mające na celu rozwój kieleckiego środowiska wspinaczkowego.

Wspinanie to moje życiowe motto, dzięki temu z pasją forsuję trudne drogi w górach, jak również nizinne zmagania z codziennością.


Wykaz wybranych przejść górskich

Wykaz wybranych przejść sportowych